≡ Menu

Slub cywilny

Slub cywilny jest zawarciem związku małżeńskiego przed parę młodą i jest on tak samo ważny jak ślub kościelny. Nie zawsze młodzi mają pieniądze na wielką imprezę ślubno – weselną dlatego decydują się na takie rozwiązanie. W grę wchodzą również inne czynniki, które z pewnością kierują młodymi. Jedno jest pewne- każdy ma prawo wyboru i to w jaki sposób zostanie zawarty nasz związek małżeński to tylko i wyłącznie nasza decyzja.

„Wzięłam slub cywilny w tamtym roku” opowiada Karolina. „ Moja decyzja była spowodowana tym, że zaszłam w ciąże, a nie miałam z mężem pieniędzy, aby urządzać wielkie przyjęcia i uroczystości. Planujemy ślub kościelny w przyszłym roku, a do tego czasu na pewno uzbieramy odpowiednią kwotę. Synek będzie starszy i też będzie łatwiej. Slub cywilny jest po prostu formalnym zawarciem związku, ale spełniona będę dopiero wtedy kiedy wezmę ślub w Kościele katolickim. Czekam z niecierpliwością na ten uroczysty dzień i powiem szczerze, że na pewno nic nie przebije emocji i wrażeń, których doświadczamy gdy składamy sobie przysięgę w Kościele przed Bogiem”.

Slub cywilny – od a do z… czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć

Jest to uroczystość, którą możemy załatwić w dość krótkim czasie. Trzeba zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego(USC) około miesiąca przed planowaną ceremonią. Jeśli chodzi o formalności związane przed ślubem w urzędzie zostają zadane nam pytania, które mają określić czy nic nie stoi na przeszkodzie w zawarciu związku. Kobieta musi również zdecydować się na nazwisko jakie przyjmuje, a w przyszłości dzieci. Dokumenty jakie potrzebujemy to dowody osobiste i skrócony odpis aktu urodzenia.

Sam Slub cywilny trwa około dwudziestu minut. Do Urzędu przychodzimy ze świadkami. Urzędnik wypowiada swoją kwestię, a młodzi powtarzają słowa przysięgi. Następnie zakładane są obrączki i podpisy małżonków oraz świadków. Później składamy życzenia młodym i wypijamy symboliczną lampkę szampana.

„ Zawarłam związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kłodzku. Wszystko odbyło się szybko i sprawnie. Ustaliliśmy datę i oczekiwaliśmy na termin. Wszystkie formalności również załatwia się bezproblemowo. Najbardziej podoba mi się tekst przysięgi: „ Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z(imię) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”. Trafiają do mnie te słowa. Bardzo mądre i przemyślane” mówi Alina. „

„Powiem szczerze, że jak na razie odpowiada mi taki związek i na razie nie zanosi się żebym razem z mężem brała ślub w Kościele. Może kiedyś, ale na pewno nie teraz. Na razie nie mamy dzieci, żyjemy beztrosko, jeździmy na wczasy więc czego chcieć więcej. Może kiedyś wszystko się zmieni” dodaje Alina.

Slub cywilny nie jest również drogą uroczystością. Opłata skarbowa wynosi około osiemdziesięciu złotych i jest to w sumie wszystko. No chyba, że zażyczymy sobie oprawę muzyczną, która waha się w granicach do stu złotych.

 


-= Organizujesz Ślub i Wesele? =-

Potrzebujesz Film z Wesela? Poproś o Wycenę:

Przejrzyj pełna oferta na Filmowanie ślubu i Wesela - 2 kamery - Gwarancja, Bezpieczeństwo i Niesamowity Efekt

Coraz częściej pary mają ochotę na organizację uroczystości w plenerze. Jest to w zasadzie możliwe przy wcześniejszym dogadaniu się z Urzędnikiem Stanu Cywilnego. Na pewno będzie liczył się tutaj nasz dar przekonywania. Chociaż staje się to coraz popularniejsze to urzędnicy nie są chętni na tego typu działania. Ciężko jest ich przekonać do słuszności sprawy. Nie mówimy jednak nie! Zawsze jest nadzieja. Tutaj koszty troszkę się zwiększą, ale na pewno nie będzie to kolosalna kwota. Wszystko zależy od nas i naszej wyobraźni.

Slub cywilny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla par, które nie mają pieniędzy na wielkie uroczystości weselne oraz dla tych, którzy po prostu zostają do tego zmuszeni. Kiedy na przykład w drodze jest dziecko, a rodzice naciskają na ślub zawsze musimy ulec, aby nie zrobić wstydu rodzinie. Są również i tacy, którym po prostu odpowiada takie rodzaj zawarcia związku małżeńskiego i nie mają z tym najmniejszego problemu. Jest to również idealne rozwiązanie dla par, które są innego wyznania niż katolicyzm. Mamy wielu zwolenników i przeciwników jednak każdy ma swoje racje i każde zdanie należy uszanować. Slub cywilny tak jak i kościelny jest  ukoronowaniem miłości dwojga ludzi i to jest w tym wszystkim najważniejsze.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Slub cywilny, 5.5 out of 10 based on 2 ratings

Comments on this entry are closed.

SEO Powered By SEOPressor